Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 151 - 160 z celkem 284
Strana:    ««  «  13  14  15  16  17  18  19  »  »» 
Dotaz z 12.12.2008 09:13
Dobrý den, máme problém se spoluvlastníky nemovitosti. Smlouva je rozdělena na ideální části a tudíž s ničím bez jejich souhlasu nemůžeme nic udělat. Zdědili jsme 1/2 domu a zahrady, ale byl nám předložen dokument, že předchozí majitelé si sepsali dohodu o užívání věci, protože dům nelze reálně rozdělit. Jedna rodina bude používat spodní byt a sklep a druhá polovina byt v 1. patře a půdu. Od našich spolumajitelů je to chápáno, že když je potřeba opravit střecha, je to náš problém, protože bydlíme nahoře! Vím, že ze zákona se musíme podílet společně, ale nemůžu je přesvědčit?! Nabízela jsem jim, že vytvoříme spol. fond oprav, ze kterého půjdou všechny opravy, ale s tím též nesouhlasí. Můžete mi tedy prosím poradit, jak v tomto příp. postupovat a zdali lze napadnout dohoda, která je podepsaná předešlými majiteli, když mi s ní úplně nesouhlasíme, nebo jestli jde alespoň upravit? Chtěla bych ještě zmínit, že dohoda se sousedy není absolutně možná! Velice děkuji za odpověď, s pozdravem J.V.
Odpověď z 09.09.2009 15:36
Vážení,
způsob užívání společné věci upravuje občanský zákoník. Podle příslušných ustanovení občanského zákoníku je třeba se dohodnout na užívání společné věci, a to vždy hlasováním podílových spoluvlastníků, když rozhodnutí je přijato, souhlasí-li s rozhodnutím více jak 1/2. Jestliže nedojde k dohodě, mohou se spoluvlastníci obrátit na soud, který o způsobu užívání věci rozhodne. Z dotazu vyplývá, že v minulosti byla uzavřena dohoda o způsobu užívání. Jestliže vám tato dohoda nyní nevyhovuje, můžete navrhnout druhému spoluvlastníkovi uzavření dohody o jiném obsahu. Jestliže tento druhý spoluvlastník s touto dohodou souhlasit nebude, tak máte právo obrátit se na soud, aby tento rozhodl o způsobu užívání společné věci, tedy nemovitosti. Soud by zkoumal účelnost navržené dohody, dále by zkoumal hlediska spravedlnosti, atd. a na základě toho by buď vašemu návrhu na změnu způsobu užívání věci vyhověl či nikoliv. Pokud jde o úhradu oprav, pak se mají skutečně spoluvlastníci na této úhradě podle ust. občanského zákoníku podílet podle velikosti svých podílů, tedy v tomto případě rovným dílem. Spoluvlastník je v zásadě povinen proti své vůli hradit pouze nutné opravy, jiné opravy, vylepšení, atd. není povinen nést v případě, že o tom nerozhodne nadpoloviční většina. Jestliže tedy střecha vyžaduje nutnou opravu, pak jste oprávněna si tuto nutnou opravu provést vlastním nákladem a poté ji po druhém spoluvlastníku požadovat.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 08.12.2008 15:54
Dobrý den.Mám dotaz ohledně výživného.Otec dětí utrpěl úraz,je v pracovní neschopnosti,bez výdělku,protože je živnostník a neplatí si nemocenské pojištění.Zatím zaplatil jen malou část z předepsaného výživného,mám ale obavu,že přestane platit vůbec.Dcery už jsou dospělé,ale nezaopatřené,obě studují.Díky výživnému jim byl nyní ještě odebrán přídavek na dítě,který zatím pobíraly.Se svým platem nestačím na všechno sama.Co máme,respektive asi dcery dělat?Děkuji.
Odpověď z 09.09.2009 15:41
Vážená paní,
pokud jsou vaše dcery dospělé, tak si tuto situaci musí řešit samy. No opravdu může být problém, že váš bývalý manžel nemá příjem, pokud dcery nebudou výživné dostávat, tak musí samy podat návrh na exekuci.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 08.12.2008 15:38
Dobrý den,
sousedka nám tvrdí,že po umrtí jednoho z manželů,dojde k zablokování ůčtu obou manželů.Nacházíme se nyní v podobné situaci.Dle mého názoru je to nesmysl,chápu zablokování ůčtu zemřeleho,než dojde k vyřešení pozustalosti.
Ale blokace ůčtu pozustalého,pokud nebyl společný je podle mě hloupost.Mám pravdu?
Děkuji moc za odpověď. M.J
Odpověď z 09.09.2009 15:42
Vážená M.J.,
ještě jsem se s tím nesetkala. Myslím si jako vy, že by měl být zablokovaný účet jen zemřelého manžela nebo společný účet. Pokud by notář zablokoval váš účet, tak vám doporučuji, toto s notářem řešit.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 08.12.2008 14:27
Dobrý den,chtěl bych se zeptat, jaká je možnost vypořádání SJM po uplynutí doby 3 let. Můj problém je v tom, že jsem toto neučinil, i když jsme měli podepsanou dohodu o vyrovnání jmění manželů v době po rozvodu. Doba nabytí právní moci rozvodu byla květen 2005. Děkuji. MN
Odpověď z 09.09.2009 15:42
Vážený pane,
v současné chvíli jste podílovými spoluvlastníky. V případě prodeje jsou pro vás důležité následující § občanského zákona.
§ 139
(1) Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně.
(2) O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud.
(3) Jde-li o důležitou změnu společné věci, mohou přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud.
§ 140
Převádí-li se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké (§ 116, 117). Nedohodnou-li se spoluvlastníci o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.
§ 141
(1) Spoluvlastníci se mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví a o vzájemném vypořádání; je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, musí být dohoda písemná.
(2) Každý ze spoluvlastníků je povinen vydat ostatním na požádání písemné potvrzení o tom, jak se vypořádali, neměla-li již dohoda o zrušení spoluvlastnictví a o vzájemném vypořádání písemnou formu.
§ 142
(1) Nedojde-li k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podílů a k účelnému využití věci. Není-li rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom k tomu, aby věc mohla být účelně využita. Nechce-li věc žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů.
(2) Z důvodů zvláštního zřetele hodných soud nezruší a nevypořádá spoluvlastnictví přikázáním věci za náhradu nebo prodejem věci a rozdělením výtěžku.
(3) Při zrušení a vypořádání spoluvlastnictví rozdělením věci může soud zřídit věcné břemeno k nově vzniklé nemovitosti ve prospěch vlastníka jiné nově vzniklé nemovitosti. Zrušení a vypořádání spoluvlastnictví nemůže být na újmu osobám, kterým příslušejí práva na nemovitosti váznoucí.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.12.2008 05:34
Dobrý den chtěla bych se zeptat jak dlouho musím schovávat účty o zaplacení služeb na bydlení a telefóních poplatků.Za odpověď předem děkuji
Odpověď z 09.09.2009 15:42
Vážená paní,
obecná hlůta pro promlčení jsou 3 roky. Myslím si, že se do toho vztahuje i placení složenek, ale pokud jde o exekuci dosahuje lhůta až 10 let.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 05.12.2008 17:27
Dobrý den chtela jsem se zeptat jsme v soudnim rizeni s tchanem o vyklizeni nemovitosti a ted nam poslal po svem pravnim zastupci,ze mame platit najem. Vzhledem k tomu,ze jde o rd a soud jeste o nicem nerozhodl,jak mame postupovat? dekuji
Odpověď z 09.09.2009 15:44
Vážená paní,
váš případ je určitě komplikovaný a já nemám dostatečné informace, proto bych vám doporučovala navštívit nějakou občanskou poradnu ve vašem okolí. Adresy najdete na www.obcanskeporadny.cz. Jinak mohu říci jen obecně, že pokud vás někdo chce soudně vyklidit z bytu či domu, ke kterému nemáte užívací práva, tak po vás může vyžadovat nájemné. ale toto je pouze obecná odpověď a jelikož mám málo informací, tak nevím jestli se vztahuje k vašemu případu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.12.2008 21:01
Dobrý den, pronajímáme byt s nájemní smlouvou na dobu určitou. Nájemník se ve stanovené lhůtě neodstěhoval, proto chceme podat žalobu na vyklizení bytu. Jak dlouho soudům obvykle vyřízení takové věci trvá? Existuje na to nějaká lhůta? Díky moc
Odpověď z 09.09.2009 15:46
Vážený/á,
záleží na vytíženosti soudu. Obvykle vy vám měl dát soud do 30 dnů vědět jestli se bude žalobou zabývat či nikoli a pak nařídí jednání, ale může se také jednat o několik měcíců, ale myslím si, že byste pak mohli i nárokovat ušlý zisk.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.12.2008 15:01
Dobrý den, byla jsem nakupovat v supermarketu, nákup jsem měla za 2500,-kč a platila jsem pětitisícovkou, pokladní mi řekla, že ji nevezme a že si to mám někde rozměnit. Chtěla jsem se zeptat zda na to má nárok.Děkuji za odpověd.
Odpověď z 09.09.2009 15:47
Vážená paní,
pokud není nikde viditelné upozornění na to, že supermarket nebere 5.000,- bankovku, měla by jí prodavačka vzít. Pokud se vám její postup nelíbí, můžete si stěžovat na vedení supermarketu nebo poprosit o pomoc sdružení na ochranu spotřebitele.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.12.2008 07:14
Dobrý den, máme s manželem dům ve SJM. On má dvě děti z předchozího manželství. Nechci aby jeho děti dědili něco z našeho společného majetku. Jak je mohu z tohoto vyloučit? Je jediná možnost přepsat dům na mě? Děkuji
Odpověď z 14.09.2009 16:51
Vážená paní,
občanský zákoník jasně uvádí, že děti jdou tzv. neopomenutelní dědicové, to znamená, že nemohou být z dědictví vyškrtnuti. Proto je dle mého názoru jediná možnost, aby vám manžel polovinu domu daroval. Jelikož by to byl převod mezi manželi neplatí se tu darovací daň.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.12.2008 01:51
Dobrý den,
Bydlíme v rodinném domku rodičů už 24 let.Rodiče manžela dlouho otáleli s řešením této situace. Teprve letos se rozhodli nám tento dům darovat( je třeba dělat větší opravy, které budou finančně náročné). Týden před setkáním s advokátem tchán zemřel. Měl ale připravenou závět, ve které dům dává synovi , pro tchýni je zapsáno věcné břemeno. Ale manžel má ještě sestru (ta má svůj dům , který ji otec výraznou pomocí -finanční i pracovní - pomohl postavit) Ta má dostat peníze pouze v případě, že by se tento dům prodával. Je tato závě´t platná, nebo má manželova sestra nárok na dům?
Děkují
Frýdová
Odpověď z 09.09.2009 15:48
Vážená paní Frýdová,
no pokud byla sepsaná závěť mělo by se vycházet z ní, ale děti jsou neopomenutelné, to znamená, že vždy musí dostat alespoň něco. Pokud tedy váš tchán do závěti nenapsal, že něco odkazuje dceři, tak by podle mého názoru měla být závěď v této věci neplatná a bude muset proběhnout soudní jednání o dědictví.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz