Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Rodinné právo

 Odpovědi 1 - 10 z celkem 247
Strana:    1  2  3  4  »  »» 
Dotaz z 06.11.2023 11:31
Dobrý den, má 20 létá dcera se semnou už 4 roky nestýká. Nemám na ní ani tel.kontakt. Poctivě platím výživné ale vůbec netuším, jestli stále studuje a hlavně na jaké škole. Neustále střídá školy.Nikdo mi neposkytne žádné informace protože je plnoletá. Můžete mi prosím poradit jak to mám zjistit? Děkuji
Odpověď z 13.11.2023 19:14
Pokud nemáte na dceru telefonický kontakt, doporučuji zkusit zjistit jiný (např. e-mail, sociální sítě), případně doporučený dopis na poslední známou adresu.

V případě, že se Vám nepodaří dceru nijak kontaktovat, a potřebné informace tak zjistit, rozhodně nepřestávejte platit výživné, protože v případě, že Vaše vyživovací povinnost trvá, by dcera mohla výživné vymáhat. Doporučuji podat k okresnímu soudu žalobu na na určení, že vyživovací povinnost skončila. Soud by pak měl všechny okolnosti zjistit v rámci řízení .

Za Bezplatnou právní poradnu JUDr. Adéla Kamenská
Dotaz z 06.04.2023 13:43
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně zrušení výživného ke zletilým dětem. Zhruba před 10 lety jsem přestala platit výživné (určené soudem) na 2 syny, neboť dostudovali a začali pracovat. Dohodli jsme se pouze ústně, soudně jsme to neřešili, vztahy máme pěkné. Na internetu jsou však na toto téma dosti protichůdné informace - např. že to musí ukončit soud, nebo že to lze dohodou mezi rodičem a dítětem. Tak jak to tedy je? Pokud by se to muselo soudně, tak bych dětem vlastně dlužila výživné za 10 let zpátky, i když už 10 let pracují.
Odpověď z 12.04.2023 16:05
Placení výživného lze zejména v případě dobrých vztahů mezi rodičem a dětmi ukončit vzájemnou dohodou. Dohoda může být i ústní, kdy dítě rodiči oznámí, že už není nutné, aby mu výživné bylo poskytováno, neboť ukončilo studium a nastoupilo do zaměstnání. Dohoda může být uzavřena i písemně, tady tzv. dohoda o zrušení vyživovací povinnosti. Dohoda nemá předepsány žádné formální náležitosti. Za vhodné se obecně jeví odkázat na poslední rozsudek, kterým bylo výživné stanoveno a dále uvést, k jakému datu bude výživné ukončeno, resp. kdy bude zasláno naposled. Obě smluvní strany dohodu vlastnoručně podepíší.

Obecně platí, že pokud o výživném rozhodl soud, tak by měl rozhodnout o zrušení výživného.

Ve Vašem případě je zřejmé, že ústní dohoda byla uzavřena. Pokud chcete mít jistotu, je vhodné si sepsat o uzavření dohody k určitému datu sepsat potvrzení.

I když dohoda o ukončení placení výživného určeného soudem by měla samozřejmě opět podléhat schválení soudem, jsem názoru, že po deseti letech lze jen těžko předpokládat, že by se některé z Vašich dětí výživného domáhalo. Pokud by k takové situaci došlo, požádala byste o schválení dohody soud zpětně.

Za Bezplatnou právní poradnu JUDr. Adéla Kamenská
Dotaz z 01.04.2023 18:09
Dobrý den, kde a jak zařídit SJM? Před tím, než si jeden z manželů vezme hypotéku?
Odpověď z 26.07.2023 10:21
Hypotéku si může vzít jeden z manželů pouze v případě, že notářským zápisem dojde k zúžení společného jmění manželů. Z notářského zápisu musí vyplývat, že nemovitost bude ve výlučném vlastnictví toho manžela, který o hypotéku žádá.

V případě, že by manžel hypotéku nesplácel, nenastupuje povinnost druhého manžela splácet, protože nemovitost ani hypotéka nejsou součástí společného jmění manželů.

Za Bezplatnou poradnu JUDr. Adéla Kamenská

Dotaz z 10.03.2023 14:21
dobrý den,děti jsou zatím v péči otce.nyní proběhne soud o střídavé péči,přišel mi dopis od jeho právníka,kde mě křivě obvinil,že pracuji načerno,dokonce uvedl i firmu,což není ale pravda,jsem na úp a jsem v rekvalifikačním kurzu.Co mám podniknout,abych jeho obvinění vyvrátila
Odpověď z 15.03.2023 08:23
Odpověď záleží na tom, zda toto tvrzení opírá zástupce otce o nějaký důkaz (např. svědeckou výpověď). Pokud ne, tak to při jednání popřete a vyzvete ho, aby předložil důkaz. Pokud takový důkaz nepředloží, jedná se o pouhé tvrzení, proti kterému bude stát Vaše tvrzení.

Teprve v případě, že by zástupce otce měl nějaký důkaz k dispozici, musela byste tento důkaz vyvracet např. předložením vyjádření uvedené firmy, že jste u ní nebyla zaměstnána.

Obecně se dále můžete bránit podáním trestního oznámení pro pomluvu, příp. můžete podat návrh na zahájení přestupkového řízení. Předpokládám však, že Vám jde zejména o to, aby toto tvrzení neovlivnilo jednání o střídavé péči.

Za Bezplatnou právní poradnu JUDr. Adéla Kamenská

Dotaz z 26.02.2023 19:03
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je možné zvýšit výživné na dceru aniž by musel proběhnout soud. Jen dohoda rodičů a nechat schválit soudem.
Dcera je v pèči jejího otce, bude nastupovat na SŠ a já chci nechat zvednout výživné sama. Měla jsem stanoveno pouze 600 Kč, a dceři jsem kupovala i věci nad rámec výživného. Dost drahé oblečení, kosmetiku. Vím, že 600 Kč je velmi málo, a proto bych ho chtěla sama nechat zvýšit. Otec je z Č.B. já z Jihlavy, proto bych chtěla vědět, jestli jde sepsat jen dohodu, oba jí podepíšeme a zaslat na soud bez schválení, abych nemusela takovou cestu kvůli soudnímu stání. Jsem na rodičovské dovolené a nemůžu se synkem hodně cestovat. Děkuji za odpověď.
Odpověď z 26.07.2023 10:01
Z vašich informací vyplývá, že soudem vám byla určena povinnost hradit výživné na dceru ve výši 600 Kč. Pokud byste se s otcem dcery dohodla, že budete hradit vyšší výživné bez schválení této dohody soudem nebo nového rozhodnutí soudu, jednalo by se o dobrovolné plnění z vaší strany, to znamená plnění, které by otec nemohl vymáhat. Takový stav je na jednu stranu pro vás výhodný, protože pokud nebudete mít na vyšší výživné prostředky, postačí zaplatit výživné určené soudem, tj. 600 Kč. Na druhou stranu to ovšem nebrání otci dcery podat návrh na zvýšení výživného, a to i 3 roky zpětně, přičemž skutečnost, že dobrovolně hradíte vyšší výživné, může být brána jak důkaz toho, že původně stanovené výživné bylo nízké.

Je tak vhodné nechat si schválit uzavřenou dohodu soudem. Dohoda o zvýšení výživného je přílohou návrhu na schválení. Je zřejmé, že i u jednání o schválení dohody bude vyžadována vaše přítomnost, shodně jako při jednání o zvýšení výživného. Doporučuji proto, aby součástí návrhu na schválení dohody byla žádost o provedení vašeho výslechu dožádaným soudem v místě vašeho bydliště, odůvodněná vzdáleností vašeho bydliště a péčí o malé dítě. Důležité je i přiložení veškerých dokladů, včetně potvrzení o výši příjmu.

Za Bezplatnou právní poradnu JUDr. Adéla Kamenská
Dotaz z 25.02.2023 19:00
Dobrý den,přítelovi bylo soudně přiznána vyzivovaci povinnost 6500,syn je plnolety do školy už nechodí rok.Ma nastoupit 1.9.zpet do školy,myslíme ale že opět nenastoupí. Musí přítel platit výživné.A pokud opět nenastoupí musíme zadat soud o zrušení výživného?Děkuji za odpověď.
Odpověď z 02.03.2023 11:21
Ano, je potřeba podat k soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti.

Návrh se podává k okresnímu soudu dle trvalého bydliště dítěte a měl by obsahovat všechny podstatné údaje, na jejichž základě je zrušení vyživovací povinnosti navrhováno (potvrzení o studiu, poslední rozsudek, kterým soud výživné stanovil atd.) Další okolnosti pak zjišťuje soud v řízení o zrušení výživného.

Za podání návrhu se neplatí soudní poplatek.

Za Bezplatnou právní poradnu JUDr. Adéla Kamenská
Dotaz z 28.12.2022 14:37
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat. Loni jsme se s ex rozvedli. 13 letý syn zůstal v mé péči. Bydlím se synem v pronajatém bytě. Výživné bylo požadováno 8.000 měsíčně, jako mnou matkou, ale soud určil otci výživné ve výši 6.500 kč měsíčně s tím, že bude přispívat otec nad rámec výživného na dražší výdaje a bude tím pomáhat. Ale od otce se nic neděje, výživné chodí z cizího účtu jiné ženy, a synovi neuhradí nic ani polovinou nikdy na nic nepřispěje. Kupovala jsem mu notebook, telefon, spoustu oblečení a potřeby na začátku školy. Otce jsem kontaktovala, že by mohl přispět, ale otec vše ignoruje. Rok marodí, jinak je řidič MKD s příjmem 50-60 tisíc. Údajně žije v baráku u jiné ženy, kde nic nehradí. Mohu si požádat o zvýšení výživného na těch 8.000kč měsíčně, když slib nedodržel, že bude pomáhat? Jiné výdaje nemá, žádné jiné vyživovací povinnosti. Se synem se nestýká, nepřeje si to ta jeho nová známost. Co mám dělat, jak dále postupovat? Děkuji Lída
Odpověď z 05.01.2023 12:51
Dobrý den,
nezbytným důvodem pro podání žádosti o zvýšení alimentů je, že došlo ke změně poměrů dítě, například nezletilé dítě začalo chodit na střední školu, má nový kroužek či nákladnější zdravotní potíže. Důvodem může být i změna finanční situace jednoho z rodičů - dítě má totiž právo na životní standard obou svých rodičů. Při určení výživného soudem, ovlivňuje výši výživného hned několik kritérií, např. životní úroveň rodičů, odůvodněné potřeby dítěte, majetkové poměry rodičů (jejich příjem, výdaje, vlastnictví movitých a nemovitých věcí), poměr péče o dítě.
Pokud došlo ke změně příjmů otce, který je jak vy sama uvádíte dlouhodobě v pracovní neschopnosti, může se stát, že na základě vašeho návrhu na zvýšení výživného dojde naopak opět k dalšímu snížení výživného s ohledem na současný zdravotní stav otce nezletilého a jeho schopnostem. V případě že však otec nemá dle vámi poskytnutých informací výdaje co se bydlení týče ani jinou vyživovací povinnost, je možné soud výživné zvýší.
Doporučuji Vám se nejdříve v této záležitosti obrátit na pracovnici OSPOD, aby za tímto účelem otce kontaktovala. Nebude-li ze strany otce zájem se s Vámi dohodnout na úhradě mimořádných výdajů, můžete zvážit podání návrhu na zvýšení výživného.

S pozdravem

Za Bezplatnou poradnu mezi §§ Mgr. Markéta Kneislová
Dotaz z 09.10.2022 11:52
Dobry den. Pred rokem se moje 18 ti leta dcera rouhodla , ze chce byt v peci otce. Pozadovali po me vyzivne ve vysi 13 tis Kc mesicne, protoze pracuji v Nemecku. Soud urcil vyzivne na 4700 Kc. Situace dospela tak daleko, ze dcera ted po me chce abych jeste k tomu platila skolne , protoze otec nema. Vyzivne platim pravidelne . Skolne bylo domluveno , ze je soucast vyzivneho. Jedna se o castku 900 kc mesicne Otec ma skoro stejne prijmy jako ja. Dcera se mnou nekomunikuje , nenavstevuje me . Je i presto moje povinnost dal platit vyzivne za teto situace?Mam pocit, ze me jen vyuzivaji. Dekuji za odpoved.
Odpověď z 15.10.2022 12:38
Vážená paní,

výživné jste povinna platit ve výši stanovené soudem. To znamená, že nemáte povinnost platit nad jeho rámec školné. Pokud by dcera chtěla navýšit výživné s ohledem na placení školného, musela by požádat o změnu soud. Soudy placení školného při určení výše výživného zohledňují, z vašeho dotazu vyplývá, že soud tak učinil.

K druhé části dotazu uvádím, že výživné se dle § 911 občanského zákoníku platí na děti do doby, než jsou schopny se samy živit. Pokud se domníváte, že byste, s ohledem na chování dcery, výživné platit neměla, musíte podat návrh na snížení či zrušení vyživovací povinnosti k soudu.

Upozorňuji, že dle rozhodování soudů „typickým důvodem však pro snížení či v těch nejzávažnějších případech zánik či nepřiznání výživného zletilému dítěti, je skutečnost, že bez návaznosti na nevhodné chování rodičů k němu, i přesto neprokazuje svým rodičům či jednomu z nich onu dostatečnou úctu, respekt, projevuje násilí a aroganci, když takovéto jednání se zcela vymyká běžnému žádoucímu chování dítěte ke svému rodiči“.

Pouhá skutečnost, že dcera nekomunikuje a nenavštěvuje vás, není bez dalšího okolností odůvodňující snížení či dokonce zrušení vyživovací povinnosti.

Za Bezplatnou právní poradnu JUDr. Adéla Kamenská
Dotaz z 26.05.2022 16:08
Dobrý den,
chci se zeptat jak nejlépe uzavřít dohodu s bývalým manželem o zvýšení výživného na dítě. Domluvili jsme se , že od 9.1.2022 bude přispívat vyšší částku. Stačí , že si to mezi sebou sepíšeme a podepíšeme, nebo mám tuto žádost podat soudní cestou. Bývalý partner s tím souhlasí a nedělá problémy. Jen chci mít jistotu, žemu za rok neřekne , že mu to žádný soud nenařídil. Prosím odpověd na petrabotlo@seznam.cz
Odpověď z 01.06.2022 16:26
Vážená paní,

předpokládám, že otec nezletilého dítěte je povinen hradit výživné tak, jak bylo určeno po rozvodu soudním rozhodnutím, př. v dohodě schválené soudem. S otcem dítěte se samozřejmě můžete dohodnout na zvýšení určeného výživného, ale bez rozhodnutí soudu bude navýšené výživné hůře vymahatelné.

Doporučujeme proto uzavřenou dohodu nechat schválit soudem.

Návrh na schválení dohody se zasílá okresnímu soudu, v jehož obvodu má nezletilý bydliště.

Dohoda o zvýšení výživného by měla obsahovat údaje o matce, otci a nezletilém, vyjádřit v ní, že se matka a otec dohodli na zvýšení výše výživného, uvést doposud platný rozsudek a výši výživného z něj vyplývající, uvést novou částku, kterou se otec zavazuje přispívat na výživu nezletilého a platební podmínky (splatnost, čísla účtu atp.) Dále je potřeba, aby podpisy na této dohodě byly úředně ověřeny.

Za bezplatnou poradnu mezi §§ JUDr. Adéla Kamenská
Dotaz z 15.12.2021 13:59
Dobrý den,
mám dotaz z rodin.práva. s přítelem už dva roky nesdílíme domácnost. Máme spolu dceru ve věku 4roky. Máme spolu sepsanou a potvrzenou na úřadě dohodu o péči a částce výživného, se kterou do teď nebyl problém. Nastoupila jsem v září do práce, kde si chci v daň.přiznání dceru uplatňovat (do teď si ji uplatňoval otec, protože jsem byla ještě na rodič.dovolené)...To se samozřejmě nelíbí otci, který mi nechce dát potvrzení z práce a chce platit polovinu z tohoto odečtu. A hrozí když tak neučiním tak mi to každý měsíc strhne z vyživované částky...prý na to má právo a nárok. Prosím poradíte mi nebo mám někam zavolat??? Děkuji LR
Odpověď z 15.12.2021 16:17
Vážená paní,
pokud Vám máte dceru svěřenou do péče, máte podle zákona o dani z příjmu i nárok na daňové zvýhodnění. Toto zvýhodnění náleží rodiči na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti. Rodiče mohou mezi sebou uzavřít dohodu o tom, že daňové zvýhodnění bude uplatňovat ten rodič, který nezletilé dítě nemá v péči.
Je pravda, že Váš příjem se tím zvýší a příjem otce naopak sníží. To může být samozřejmě řešeno úpravou výživného, protože při stanovení jeho výše vycházejí soudy z příjmů rodičů. Ve Vašem případě je výživné stanoveno dohodou. Na jeho případné změně se tak musíte opět dohodnout. Pokud k dohodě nedojde, lze o stanovení výživného požádat soud.

Za bezplatnou poradnu mezi §§ JUDr. Adéla Kamenská

Strana:    1  2  3  4  5  6  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz