Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 121 - 130 z celkem 284
Strana:    ««  «  10  11  12  13  14  15  16  »  »» 
Dotaz z 07.02.2009 21:38
Dobrý den, prosím o radu.Koncem července k nám přijel pojišťovací agent a vnutil mi životní pojištění ČSOB sazba FTP na život i přesto, že jsem mu řekla o mé mamince, která pracuje o osobu blízkou a tedy nemá žádné jiné zaměstnání a o tátovi, který je v částečném invalidním důchodu. Já jsem studentka (19) vysoké školy bez příjmů. A že to pro nás bude finančně náročné. Přesto mě přemluvil a nechala jsem smlouvu napsat.Datum od kdy platila tato pojišťovací smlouva byl stanoven na 1.9. 2008 a pojistná částka činila 4 800 Kč. Teď s tímto pojištěním mám problémy, protože jsem ještě nic nezaplatila.V první upomínce se ČSOB domáhala pojistného a tvrdila, že tuto částku mohou vymáhat i soudní cestou. V druhém dopisu mi ČSOB oznámila zánik pojištění (já sama jsem však o ukončení pojištění nežádala), a že mám zaplatit 1342 Kč za 3 měsíce. Nevím jak mám postupovat, jestli mám zaplatit anebo by mi to mohlo být nějakým způsobem prominuto. Prosím o radu. Předem děkuji za Vaši odpověď. Jarka
Odpověď z 09.09.2009 14:41
Vážená Jarko,
problém je v tom, že jste smlouvu podepsala. Jste už plnoletá tak jsme mohla smlouvu opdepsat a je váš problém, že jste si jí neprostudovala, proto si myslím, že vám njikdo nic neodpustí, jak píšete v dotazu. Ve všeobecných podmínkách by mělo být napsáno jakým způsobem se může ukončit pojistná smlouva. Podle mne s vámi pojištovna mohla ukončit smlouvu, pokud jste neplatila, ale dlužnou částku budete muset zaplatit. Pokud částku nemáte, tak je písemně oslovte, aby vám povolili splátkový kalendář. I na malou částku může být exekuce ve které byste musela zaplatit i náklady exekutora, soudní výlohy apod.
Dotaz z 04.02.2009 16:57
Dobrý den,
chtěla jsem Vás poprosit o odpověď, zda si mohu vyžádat bez udání důvodu od CSSZ zdravotní kartu, která se vztahuje na můj úraz před několika lety.
Děkuji velmi za odpověď. Marie.
Odpověď z 14.09.2009 16:53
Vážená paní Marie, vaší zdravotní kartu si můžete vyžádat bez udání důvodu. Vaše zdravotní karta by měla být uložena u vašeho ošetřujícího lékaře.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 04.02.2009 10:09
Dobrý den,koupily jsme byt v družstevním domě,ke kterému náleží dvorek i zahrada,ale zahradu druzstvo nekoupilo,tak zahrada patří nadále městu.Ted nám družstvo předložilo domovní řád,ve kterém nám zakazuje na zahradě stavění stanu,pořádání pikniku a rozdělávání ohně,přitom jsme jen v létě postavily přístřešek proti slunci pro děti,máme 2 malé děti a schází se tam i jiné děti z okolních domu,dětem tam nosíme limonády a ruzné sladkosti a grilujeme,nejde o žádné zakládání ohnu pouze o grilování.Navíc chodí na zahradu i jiní lidé z okolních domu a grilují tam,bydlíme v bloku,každý dum má dvorek,zahrada velká společná patří městu.Chci se zeptat, jestli má právo družstvo nám zakazovat grilování,stavění přístřešku proti slunci a konzumaci jídla na zahradě. děkuji za odpověd
Odpověď z 09.09.2009 15:01
Vážená paní,
způsob užívání pozemku, tedy zahrady záleží na rozhodnutí vlastníka, resp. oprávněného uživatele, v tomto případě zřejmě nájemce. Doporučoval bych, abyste si nejprve zjistili, jestli má družstvo pozemek pronajatý či nikoliv. Jestliže by tomu tak bylo, pak je družstvo oprávněno rozhodovat o užívání pozemku. Družstvo by však nemělo nepřiměřeně omezovat užívání pozemku svými členy či vlastníky bytů, jestliže by k tomu nemělo důvod. Zjistíte-li, že pozemek nemá družstvo v nájmu, pak je způsob užívání na dohodě vlastníka pozemku, tedy Města a obyvatel domu. V takových případech se běžně uzavírá dohoda buď o úplatném nebo bezúplatném užívání pozemku, na základě které jsou nájemci či vlastníci bytů oprávněni pozemek užívat. Doporučoval bych i v případě, že zjistíte pronájem pozemku družstvem, abyste se informoval na Městě, jako vlastníku pozemku, zda s takovým postupem souhlasí, neboť i Město by mělo hájit zájmy svých občanů a v případě, že družstvo tento pozemek užívá v rozporu s tímto zájmem, družstvu smlouvu vypovědět a uzavřít smlouvu přímo s nájemníky domu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.02.2009 19:27
Text Vašeho dotazuDobry den,
Zemrel mi otec a nevim jak bude postupovano v pripade dedictvi po prarodicich.Ti chcou odkazat veskery svuj majetek svemu druhemu synovi (memu stryci)a jeho detem.Mne chcou vydedit a pokud to nebude mozne,odkazat mi jen nejakou drobnost.Jedna se o znacne velky majetek.
Dekuji za odpoved
Odpověď z 09.09.2009 15:01
Vážený pane,
podmínky za jakých mohou být potomci vyděděni řeší §469 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník. Vy jako syn zůstavitele jste tzv. neopomenutelný dědic. Pokud váš otec nezanechal závěť bude se celé dědické řízení řešit soudně a tam by museli ostatní dědicové tzn. prarodiče dokázat vaši nezpůsobilost k zůstavitelovi. Pokud není neopomenutelný dědic vyděděn tak má vždy nárok na dědictví. A před tím než by dědili vaši prarodiče, tak by nejdříve dědili vaši sourozenci nebo vaše matka. Pokud nikoho takového nemáte, tak až po vás můžou dědit ostatní dědicové.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 27.01.2009 12:14
Dobrý den, prosím pěkně o zodpovězení mého dotazu: je možno vymoci peníze půjčené bez jakéhokoli dokladu,mám nějakou možnost?Děkuji za Váš čas a odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 15:04
Vážená/ý,
pokud nemáte žádný dokument tak vymožení peněz bude dost náročné a možná i nesnadné. bylo by nejlepší kdyby vám dotyčný, který vám dluží peníze podepsal uznání dluhu. Toto stačí napsat, že dotyčný uznává dluh ve výši jméno datum a podpis, kdybyste měl takovýto dokument můžete řešit věc soudně, jestli ji nemáte a nedostanete, tak bohužel neunesete důkazní břemeno před soudem.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 24.01.2009 21:56
dobrý den. Byla na mne vyhlášena exekuce,ve výši kterou nejsem schopen uhradit hotově, ani odprodejem majetku. Dluh vznikl v podnikání, takže podle mých vědomostí nemůžu uplatnit ani tzv. osobní bankrot. Existuje, za nějakých okolností, možnost promlčení exekuce?
//jsem zaměstnanec //

děkuji za odpověd David
Odpověď z 09.09.2009 15:06
Vážený Davide,
exekuce je promlčená až po 10 letech. Doporučuji vám zkontaktovat NNO organizaci SPES, která se specialuzuje na dluhovou problematiku. Internetové stránky jsou www.pomocsdluhy.cz.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 24.01.2009 20:12
Dobrý večer.Koupily jsme si pračku zn.CANDY a k té jsme dostali zdarma mikrovlnou troubu na kterou taky byl vystavený záruční list,ale ne faktura což je logické.Mikrovlnka se nám ani ne po roce rozbila a tak jsme ji dali na reklamaci.Už je to přes měsíc a mikrovlnka ještě není opravená.Tak se chci zeptat jak to máme řešit,když na ni nebyla vystavena žádná faktura.Radily nám že máme vrátit pračku a oni nám vrátí peníze.Díky za vyjádření.Šnapko
Odpověď z 09.09.2009 15:06
Pane Šnapko,
zde je věc vaše komplikovaná v tom, že na mikrovlnou troubu nebyla uzavírána samostatná kupní smlouva a není zde ani vyčíslena cena. Bylo by tedy problematické odstupovat od smlouvy v části, ve které se smlouva týká mikrovlnné trouby. Podle zákona o ochraně spotřebitele, tedy podle zákona č. 634/1992 Sb. - § 19 odst.3 má kupující stejná práva jako kdyby vadu nešlo odstranit v případě, že o reklamaci nebude rozhodnuto do 30 dnů. Toto je váš případ, kdy do 1 měsíce nebyla reklamace vyřízena. Podle ustanovení občanského zákoníku má pak kupující v případě, že se jedná o vadu neodstranitelnou nárok na odstoupení od smlouvy nebo na výměnu věci. Ve vašem případě by tedy bylo účelnější požadovat výměnu mikrovlnné trouby. Doporučil bych, abyste si písemně zajistil vyjádření servisu, že závada nebyla do 30 dnů opravena a poté uplatnil vůči prodávajícímu nárok na výměnu mikrovlnné trouby. Tento nárok byste měl uplatnit písemně.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 20.01.2009 09:57
Dobrý den,jsme dvě dospělé,ale studující,tedy nezaopatřené sestry.Otec nám už od října loňského roku neplatí řádně stanovené výživné.Platí nepravidelně a hodně malé částky-místo soudním rozhodnutím určených 4.500,-, zaplatil 300,-.Neoznámil nám důvod.Není s ním možná řeč.Jak se můžeme bránit?Děkujeme za odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 15:13
Vážené slečny,
okamžitě tuto skutečnost oznamte příslušnému soudu a požádejte o exekuc na plat vašeho otce. Toto je jediná možnost, kterou máte. Pokud totiž otec neplatí přiměřenou částku, tak po 3. měsících kdy vůbec neplatí, můžete podat exekuci na tyto dlužné částky.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 19.01.2009 23:29
Dobry den moje sestra bydli u rodicu kde ma trvaly pobyt a hrozi ji exekuce ma pravo exekutor k odebrani majetku i kdyz v byte ji nic nepatri jak vtomto pripade postupovat predem dekuji
Odpověď z 09.09.2009 15:14
Vážená paní,
exekutor může vejít do bytu, kde má dlužník trvalé bydliště a je oprávněn zabavit či polepit majetek o kterém se domnívá, že je dlužníka. Jediná možnost jak se proti tomuto bránit je podat vylučovací žalobu na věci, které jsou v bytě, ale vaší sestře nepatří a nebo se domuvit a přesvědčit exekutora.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 18.01.2009 07:17
Dobrý den, potřebujem poradit, bydlíme v obecním bytě a obec byty prodává. Náš příjem nám nedovoluje vzít si hypotéku ani půjčku. Jsem na mateřské dovolené a od nového roku snížené na polovic, manžel vydělává v průměru 13000,- Kč a máme 2 děti. Problem je v tom, že obecní úřad chce peníze za byt a nebere ohled. Není žádná ochota poskytnout splátky nebo počkat s prodejem aspoň rok. Pokud byt nekoupíme hned, chtějí nás vystěhovat. Můžete nám poradit, jak to udělat, aby jsme neskončili na ulici? Děkuji Hajtman
Odpověď z 09.09.2009 15:16
Pane Hajtmane,
obecně lze uvést, že smlouvat o výši nabídky lze samozřejmě kdykoliv. I v tomto případě není v zákoně uvedena žádná konkrétní cena či konkrétně stanovený způsob určení ceny a tato cena závisí pokud jde o nabídku na rozhodnutí majitele bytu, tedy v tomto případě obce. Obec je omezena pouze tím, že tato cena nesmí být vysloveně přemrštěná s ohledem na obvyklou cenu bytu. Jestliže se vám zdá tato cena přemrštěná, pak by nabídku bylo možno považovat za neplatnou. Jedná-li se však o obvyklou cenu bytu, za kterou se obdobné byty v obdobném místě běžně prodávají, je tato nabídka platná. Neznamená to však, že byste se nemohla s obcí dohodnout na jiné kupní ceně. Je třeba zjistit, z jakých kritérií obec vycházela při stanovení nabídky a případně považovat, aby byly zohledněny i jiné skutečnosti. Např. špatná prodejnost bytu, obsazenost bytu, nedostatečná kvalita bytu, atd. Může se také stát, že obec prodá byt i s vámi jako nájemníky, to znamená, že byste měli nového majitele. Pokud máte nájemní smlouvu na dobu určitou, musí vás obec "vyhodit" jak říkáte pouze soudně a myslím si, že byste mohli mít nárok na bytovou náhradu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz