Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 271 - 280 z celkem 284
Strana:    ««  «  25  26  27  28  29  »  »» 
Dotaz z 21.05.2008 14:04
chtel bych se zeptat jak postupovat proti neopravněne exekuci ,když pohledávka kvuly ktere exekuce vznikla byla zaplacena s 12 složenkami součastně pred 9 lety i když jsem odeslal ofcenou složenku všem zučastněním stranam na uctu bylo rezervováno 25000 ktere exekutor požaduje ale ja jsem se odvolal ke krajskemu soudu tudíž peníze zustali na spořitelně nemaj nabití pravní moci a exekutor mi zablokoval i vyplatu co mam delat abych tento spor co nejdriv ukončil děkuji
Odpověď z 09.09.2009 17:59
Vážený,
v této věci jste postupoval správně, když jste podal odvolání proti rozhodnutí o nařízení exekuce. V současné době vám však nic jiného nezbývá, než čekat na rozhodnutí krajského soudu. Z důvodu urychlení rozhodnutí bych doporučovala, abyste napsal ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích a vysvětlil jim svoji situaci a požádal o uspíšení rozhodnutí ve věci. Obecně lze říci, že exekuční věci vyřizují krajské soudy poměrně pomalu, neboť je nepovažují za nijak důležité. Z tohoto důvodu bych vám proto navrhovala, abyste krajskému soudu určitým vhodným způsobem oznámil, že je pro vás tato věc důležitá a bylo by třeba o ní co nejrychleji rozhodnout.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 20.05.2008 10:09
Dobrý den,žádám vás o radu...chystám se rozvést a chtěla bych se zeptat jaké mám možnosti a nároky na majetek máme byt auto, koupený pozemek na úvěr ale ten bych chtěla pro sebe.. a chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na půlku firmy manžela.. manžel podniká na živnost a příjem je tam od 35-45 tis. měsíčně...mám nárok na půlku??Prosím napište mi možnosti na co mám nárok
S pozdravem Černá
Odpověď z 09.09.2009 17:59
Vážená paní Černá,
pokud majetek o kterém píšete jste s manželem nabyli za manželství tak máte právo na to, aby se buď před rozvodem nebo prostřednictvím soudu byl tento majetek rozdělen. Většinou se dělí stejným dílem.
Pokud se s manželem domluvíte stačí sepsat dokument o rozdělení majetku a stačí, aby ho potvrdil notář. Pokud se nedohodnete, tak při rozvodovém stání můžete požádat soud, aby vypořádal SJM. To můžete až do 3 let po rozvodu. A i po rozvodu máte nárok pokud máte nižší příjem na alimenty na manželku, ale o toto musíte žádat soud.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 18.05.2008 18:31
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat mí rodiče se rozvedli a náš byt se bude prodávat, já ale bydlím u přítele mimo město a zdá se mi brzo si u něj nahlásit trvalé bydliště existuje ještě přechodné bydliště?
Odpověď z 09.09.2009 18:00
Vážená,
máte opravdu pravdu v tom, že už pojem přechodné bydliště neexistuje. Vy máte dvě možnosti. Buď se dohodnete s jedním z rodičů a necháte si napsat trvalé bydliště k němu nebo si dáte trvalé bydliště k příteli. Setkali jsme se už i s tím, že si člověk nechal trvalé bydliště v bytě, který pak následně majitelé prodali. Nastaly problémy, jelikož dotyčný v bytě nežil a pokud by žádal o sociální dávky byly by s ním posuzovány i cizí osoby žijící v koupeném bytě.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 08.05.2008 19:02
Dobrý den,
děkuji za Vaši odpověď na dotaz z 1.5.2008. Mám ještě jiný dotaz. Ten pozemek byl na nás čtyři převeden kupní smlouvou. Je zapsaná u Střediska geodezie v Ostravě na listu vlastnictví LV č. 776 v katastrálním území Krásné Pole, obec Ostrava, parcela č. 1446 - role. Těch necelých 200 000 Kč jsem mu dala abych ho vyplatila z bytu a mohl si svůj byt koupit. Není to však předmětem vypořádání společného majetku soudně, ale máme to podepsané pouze námi ručně napsanou smlouvou (jako potvrzení o převzetí peněz). Lze to tedy pokládat za vypořádání společného majetku?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Hana Opielová

Odpověď z 09.09.2009 18:00
Vážená paní Opielová,
i takové smlouvy, které si manželé napíší mezi sebou bere soud jako závazné a přihlíží k nim jako ke společnému vypořádání majetku. Pokud se to, ale bývalému manželovi nebude zdát a bude si myslet, že dostal málo peněz tak i on může podat žádost k soudu o vypořádání SJM a soud by pak následně měl vědět o těch necelých 200.000,-, které by podle mne měl brát jako mimosoudní vypořádání mezi manželi.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.05.2008 07:12
můj přítel je ve vězení a my můžeme v srpnu tohoto roku zažádat o jeho předčasné propuštění. Chtěla bych vědět jaké náležitosti by tato žádost měla mít. Jestli také můžeme napsat že jeho matka se léčí na psychiatrii a má i jiné zdravotní problémy. Dost vážné.
Děkuji V.S.
Odpověď z 14.09.2009 16:44
Vážená,
pokud chcete sepsat žádost o předčasné propuštění jsem schopná vám vzor zaslat, ale musíte mne oslovit na pracovním e-mailu, jelikož se nám příchozí e-maily nezobrazují. Moje pracovní e-mail je lysonkova@latran.cz

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 01.05.2008 10:33
Dobrý den,od 2.11.2000 jsem rozvedena.V manželství jsem já a sestra získala pozemek od našeho otce,který nám ho převedl.Bohužel na smlouvě jsme podepsáni všichni,to znamená sestra,její manžel,já a můj bývalý manžel.Nebylo to darem,ale převodem mezi občany.Je to z 10.4.1990.V té době byl pozemek neprodejný,plánovala se tam snad 30 let cesta.Loni si pozvali všechny majitele že budou měnit územní plán na stavbu rodinných domků.A teď můj dotaz.Můj manžel by rád polovinu z toho na co mám nárok.Musím mu opravdu polovinu dát když je na smlouvě podepsaný?My jsme si to vyřešili tak,že jsem prodala zahradu(ta byla taky od mého otce a dala jsem mu necelých 200000 Kč) na byt.Já jsem zůstala v našem bytě který jsem získala převodem členských práv od sestry.Nejhorší je že já mám minimální mzdu,mladší dcera loni onemocněla,má přerušenou školu a já opravdu nemám peníze na advokáta a manžel kromě alimentů a dárku na vánoce a narozeniny vůbec nepřispívá.Až letos mi dal asi 1500 korun,ale mě léky a nemocnice stály mnohem více.
Pokud by šel dotaz na pozemek odpovědět byla bych ráda.Ať vím co můžu čekat.S pozdravem Opielová Hana
Odpověď z 09.09.2009 18:01
Vážená paní Opielová,
v tomto dotazu nejsou příliš přesné informace, nicméně předpokládám, že předmětný pozemek byl prodán vaším otcem jako prodávajícím a kupujícími byly 2 strany, a to vy se svým manželem a dále vaše sestra se svým manželem.

V případě, že je toto pravda tak podpis manžela na smlouvě nemá jiný význam než souhlas s tím, že oba nabýváte spoluvlastnický podíl do svého společného jmění manželů. V takovém případě by se skutečně manžel stal spoluvlastníkem pozemku. Tuto skutečnost lze zjistit buď z kupní smlouvy a nebo z výpisu z katastru nemovitostí. Z dotazu se podává, že již mezi vámi a bývalým manželem došlo k určitému vypořádání společného majetku, který jste nabyli za dobu trvání manželství. Zde by bylo vhodné zjistit, zda tato dohoda zahrnovala veškerý majetek či pouze některý pro právní posouzení vlastnictví k pozemku má však zásadní význam kupní smlouva. Případně by stačilo sdělit číslo parcely a katastrální území a na katastru nemovitostí by se dalo zjistit, kdo je evidován jako vlastník. V případě, že by jedním ze spoluvlastníků byl i bývalý manžel, pak má tento nárok na zaplacení příslušného vypořádacího podílu. Tento vypořádací podíl by zřejmě činil 1/4 obvyklé ceny pozemku ke dni vypořádání. Více by šlo k dotazu uvést až po sdělení čísla pozemku a katastr. území a případné kopie dohody o vypořádání zaniklého SJM, na základě které jste vyplácela bývalému manželovi podíl ve výši necelých 200.000,-Kč.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 25.04.2008 13:31
Dobrý den, když mi zemřela matka tak jsem se vzdala 1/6 rodinného domku ve prospěch svého otce, který ještě žije. Je možné požadovat nyní zpět tu 1/6 které jsem se vzdala před třemi lety ? Katka
Odpověď z 09.09.2009 18:01
Vážená Katko,
nevím jakou formou jste se 1/6 rodinného domu vzdala, jestli to bylo ústně nebo písemně před soudem nebo jen sdělením otci. Pokud to bylo písem ně nebo ústně před soude a šlo o zřeknutí se dědictví tak s tím už nic dělat nejde, protože tam jste promeškala i obecnou promlčecí dobu 3 let. Pokud jste to pouze sdělila otci tam by se mohlo něco dělat, ale pokud jste opět promeškala promlčecí do bu 3 let tak si bohužel nemůžete činit na 1/6 nárok.
V současné chvíli by to šlo řešit pouze darovací smlouvo od vašeho otce, kde byste byla i osvobozena od darovací daně.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 22.04.2008 13:12
Dobrý den,
chtěl jsem vás požádat o pomoc při řešení sporu s jedním ubytovatelem v Rakousku. Zajednal jsem si přes internet ubytování na 4 noci (bez podepsání jakékoliv smlouvy a zaplacení rezervačního polatku - pouze e-mailová korespondence) a v den příjezdu jsem to musel opět e-mailem zrušit. A nyní po mě ubytovatel požaduje uhrazení plné částky. Je to oprávněné i přes to, že jsem žádnou smlouvu nepodepsal?
Moc děkuji za odpověď.
S pozdravem
Petr Ježek
Odpověď z 09.09.2009 18:01
V této věci vám nemůžeme dostatečně poradit, neboť váš vztah se zřejmě bude řídit rakouským právem. Tedy právem, kde mělo dojít k poskytnutí objednané služby. Pokud jde o samotný akt uzavření smlouvy, tak se domnívám, že k uzavření smlouvy došlo. Obecně zákon připouští uzavření smlouvy prostřednictvím elektronické komunikace na dálku, tedy v tomto případě mailové zprávy. Jestliže se strany shodly, tedy vy a ubytovatel, na termínu, ceně a místě, tak se domnívám, že smlouva co do obsahu je dostatečně určitá a zavazuje vás. Zda by podle této smlouvy měl ubytovatel nárok na úhradu celé částky, nedokáži říct s ohledem na skutečnost, že se závazkový vztah řídí právem Rakouské republiky.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 21.04.2008 09:37
Dne 15.8.2005 byl vystaven exekuční příkaz na provedení exekuce prodejem nemovitosti povinného. Tento ale vlastní pouze 1/6 nemovitosti v hodnotě 39 985,- Kč. I když uplynulo již 2,5 roku, nic se neděje.
Ostatní spoluvlastníci ( 3 ) se cítí poškozeni tím, že nemůžou se svým majetkem nakládat a tento ztrácí na hodnotě, protože je neobydlen a neudržován. Co je třeba udělat, aby případ řešil ?
Odpověď z 14.09.2009 16:44
Jestliže vlastníte pouze 1/6 nemovitosti, pak exekuční příkaz postihuje zřejmě pouze tuto šestinu. Exekutor nemůže postihnout majetek, který není ve vašem vlastnictví. Z tohoto důvodu se nařízená exekuce bude s největší pravděpodobností týkat pouze jedné šestiny nemovitostí. Práva ostatních spoluvlastníků nařízením exekuce nebudou dotčena a ti mohou kdykoliv svůj spoluvlastnický podíl prodat. Nařízená exekuce taky nebrání tomu, aby nemovitost nebyla užívána. Pokud jde o skutečnost, že nařízená exekuce trvá poměrně dlouho, tak se domnívám, že máte málo možností, jak tuto věc řešit. Exekutor zřejmě nenařizuje prodej nemovitosti, resp. spoluvlastnického podílu, a to z toho důvodu, že spoluvlastnický podíl ve výši 1/6 je zpravidla neprodejný. Exekutor tedy zřejmě čeká, zda se neobjeví jiný majetek, který vám patří, který by šlo exekuovat.
Dotaz z 14.04.2008 11:34
Mladistvý syn souseda nám způsobil asi 60 000Kč škodu zapálením objektu v němž jsme bydleli a jelikož je nezletilý byl případ odložen. Jak máme uplatňovat náhradu škody, když jsme nebyli pojištěni a jeho rodiče nám škodu zaplatit nechtějí.
Odpověď z 14.09.2009 16:44
Pokud způsobilo škodu nezletilé dítě, je možné se hojit na jeho rodičích,
kteří za určitých podmínek za jednání svých dětí odpovídají. Konkrétní
posouzení ale bude na soudu. V podstatě jde o to, že vedle nezletilého
solidárně odpovídají ti, kteří jsou povini na ním vykonávat dohled-pokud
se prokáže, že ten, kdo škodu způsobil, není schopen pro nezletilost
ovládat své jednání nebo posoudit jeho následky, nastupuje odpovědnost
"rodiče". Ten se však může vyvinit, pokud prokáže, že dohled nezanedbal.
Nutné je to tedy řešit žalobou u soudu, kde podle okolností lze žalovat
buď pouze rodiče, nebo i škůdce - pokud např. již nabyl zletilosti,
vydělává si atp.
Jestli tady opravdu není s rodiči řeč máte možnost podat žalobu na požadovanou částku k okresnímu soudu v místě bydliště.

Strana:    ««  «  23  24  25  26  27  28  29  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz